Kontakt

Místo pro Vaše kontaktní údaje email jojko.janicek@gmail.com

Druhý Článek

6.1.2013 NOVINKA Sekce B, Trvalý odkaz

Montáže na feeder

Montáží rozumíme koncovou část udice, která nám udržuje nástrahu ve zvoleném místě a současně obsahuje samotnou část, která prezentuje nástrahu (návazec s háčkem) rybám. Jak jsem se již zmínil v článku „Začínáme s feederem“, v podstatě existují dvě základní montáže - průběžná a pevná (páternoster), přičemž existuje několik jejich variací. V tomto článku se zaměřím na jejich popis a zmíním se také o jejich vhodnosti a základních vlastnostech.

Hodně lidí používá dle mého názoru zbytečně překombinované montáže, které jsou velmi náročné na materiál a čas pro jejich navázání. Já se snažím tvořit montáže co nejjednodušší a například místo karabinek se snažím používat jednoduché a cenově nenáročné spojení smyčky do smyčky. Ovšem použití karabinky má občas své opodstatnění, především pokud máme na háčku nastražené zrnko kukuřice, které dokáže v proudu nebo při stahování montáže pořádně zamotat návazec.

Materiál

Pro to, abychom mohli navázat popisované montáže, potřebujeme několik základních komponent, bez nichž se neobejdeme:

  • návazec s háčkem
  • krmítko nebo olůvko
  • obratlík
  • obratlík s karabinkou
  • gumový korálek
  • feeder guma
  • gumový převlek
  • kaprařský únikový závěs
materiál

Návazec s háčkem pak může být buďto klasický, vytvořený z návazcového vlasce (ideálně fluorocarbonu), nebo s vlasovým přívěsem, vytvořeným z návazcové pletenky.

návazce

Průběžná montáž

Jedná se o nejjednodušší montáž, která vychází z klasické položené. Základem montáže je krmítko nebo olůvko, které se volně pohybuje na kmenovém vlasci a dále návazec s háčkem. Krmítko můžeme umístit přes obratlík přímo na kmenový vlasec, případně můžeme použít rovnou nebo zahnutou trubičku, která nám pomůže zabránit zamotávání. Proti zamotávání nám může pomoci také gumový převlek, který umístíme na obratlík směrem k návazci. Použít můžeme také speciálně připravenou feeder gumu, která bude obsahovat karabinku s obratlíkem a zarážku. Průběžná montáž je vhodná jak na stojaté, tak i na tekoucí vody, kde má oproti páternosteru výhodu v tom, že udržuje návazec s háčkem u dna, čímž se dá poměrně jednoduše odselektovat ouklej, která sbírá potravu spíše ze sloupce.

průběžná montáž průběžná montáž s gumovým převlekem proti zamotávání průběžná montáž s olůvkem průběžná montáž za pomocí feeder gumy
průběžná montáž průběžná montáž s gumovým převlekem proti zamotávání průběžná montáž s olůvkem průběžná montáž za pomocí feeder gumy

 

kapr na průbězné montáži

Páternoster

Protikladem průběžné montáže je pevná, čili taková, kde je zátěž napevno spojená s kmenovým vlascem. Základem páternosteru jsou dvě větve, přičemž větev s návazcem je delší, než větev se zátěží. Tato montáž má tu výhodu, že z velké části dopomáhá samovolnému záseku háčku v rybí tlamě. Páternoster můžeme vylepšit za pomocí feeder gumy, která nám může pomoct zdolat na relativně slabý návazec poměrně velkou rybu. Současně se také používá v případě, že místo kmenového vlasce použijeme pletenou šňůru. V tomto případě pak slouží jako amortizér při různém škubání a cukání ryby, když toto již není schopna kompenzovat měkká špička feeder prutu.

páternoster páternoster s feeder gumou páternoster s feeder gumou páternoster s feeder gumou
páternoster páternoster s feeder gumou páternoster s feeder gumou páternoster s feeder gumou

V případě, že máme důvěru v pevnost návazce, ovšem chytáme v místě, kde je hodně členité dno s množstvím vázek, je vhodné umístit feeder gumu na návazec s krmítkem, případně lze využít místo krmítka nebo olůvka dostatečně těžké broky, které při uváznutí za kamenem bez problémů sklouznou z vlasce a tudíž o rybu nepřijdeme. Při lovu dravců například na mrtvou rybku v proudu není potřeba používat krmítko, proto použijeme olůvko.

neváznoucí páternoster s bročkem páternoster na dravce
neváznoucí páternoster s bročkem páternoster na dravce

Speciálním variací na páternoster je Balaton. U této varianty je větev s návazcem kratší než větev se zátěží. Pro přichycení návazce se zpravidla používá boční smyčka, ovšem lze využít i jiný způsob, například trojobratlík nebo textilní lepící pásku. Návazec je poměrně krátký (do 15 cm) a háček je v těsné blízkosti krmítka, ovšem ne na stejně dlouhé větvi, protože pak by se nám zamotával návazec s háčkem do krmítka. Návazce můžeme použít dokonce dva, zde je pak možné používat různé nástrahy, ovšem hrozí zde poškození zdolávané ryby o druhý háček, proto tuto variantu nedoporučuji.

balaton

Poloprůběžná montáž

Tato montáž je variací na průběžnou montáž. Krmítko je ovšem umístěno ve smyčce, která omezuje volnost pohybu ryby s háčkem, toto nám pak velmi napomáhá při samovolném záseku háčku, stejně jako u pevné montáže.

poloprůběžná montáž

Úniková montáž pro chytání na vlas

Jedná se o pevnou montáž, kterou zná snad každý kaprař, a která má své uplatnění i při lovu na feeder. Využijeme ji především, když chceme chytat na více zrnek kukuřice nebo na menší boilie kuličky.

úniková vlasová montáž

Průměrná známka: 1,00

Komentář ke článku (0)